Geomorfologický celek Litenčická pahorkatina je členitá pahorkatina o rozloze 561 km2, střední výšce 294 m a středním sklonu 3°44´. Na Z je vymezena Vyškovskou bránou, na S Hornomoravským úvalem (obě jednotky spadají pod Západní Vněkarpatské sníženiny) a blízkostí řek Hané a Moravy. Na V je Zdouneckou brázdou oddělena od Chřibů, na J je od Ždánického lesa vymezena údolím říčky Litavy. Litenčická pahorkatina se nachází v s. části geomorfologické podsoustavy Středomoravské Karpaty.
V rámci Litenčické pahorkatiny jsou vymezeny tři geomorfologické podcelky:
Podloží Litenčické pahorkatiny budují flyšové sedimenty ždánické a zdounecké jednotky vnější skupiny příkrovů a neogenní jíly, jílovce, písky a štěrky karpatské předhlubně (karpat — baden), které jsou převážně překryty sprašemi a sprašovými hlínami.
V centrální části Litenčické pahorkatiny je vrchovinný, v okrajových polohách pahorkatinný erozně-denudační reliéf s výraznými vlivy tangenciální a radiální tektoniky. Nejvyšším bodem je Hradisko (518 m). Celá oblast je odvodňována řekami Moravou a Svratkou. Jejich největšími přítoky jsou říčky Litava (Svratka), Haná a Kotojedka (Morava).
Zdroje:
- Demek, J. Mackovčin, P. 2006. Hory a nížiny. Zeměpisný lexikon ČR. Brno.