Zdounecká brázda je úzká a tektonicky podmíněná deprese o rozloze 45 km2, střední výšce 255 m a středním sklonu 3°16´. Ze SZ je vymezena Orlovickou vrchovinou a Bučovickou pahorkatinou a ze SV Středomoravskou nivou. Z JV se nad Zdouneckou brázdou prudce zvedají svahy Chřibů. Zdounecká brázda leží v sev.–vých. části Litenčické pahorkatiny.

V rámci Zdounecké brázdy jsou vymezeny dva geomorfologické okrsky:
Podloží Zdounecké brázdy je tvořeno paleogenními jílovci ždánicko-hustopečského souvrství ždánické jednotky a specificky také sedimenty zdounecké jednotky vnější skupiny příkrovů. Převážná část oblasti je překryta překryvy spraší a sprašových hlín, dno brázdy je vyplněno nivními hlínami říčky Kotojedky.
Reliéf je tektonicky podmíněná protáhlá terénní deprese s výrazným jihových. omezením. Dno deprese má převážně pahorkatiný ráz s povrchem sklánějícím se podél Kotojedky k SV. Nejvyšším bodem jsou Stráně (332 m).
Oblast Zdounecké brázdy odvodňuje říčka Kotojedka a její levostranný přítok Olšinka.
Roštínská brázda
Roštínská brázda je tektonicky podmíněná deprese rázu členité pahorkatiny ležící ve střed. a jihozáp. části Zdounecké brázdy. Podloží je tvořeno paleogenními jílovci ždánicko-hustopečského souvrství ždánické jednotky vnější skupiny příkrovů. Při úpatí Chřibů se ve fragmentech vyskytují rovněž sedimenty zdounecké jednotky. Severovýchodní svahy roštínské brázdy jsou překryty překryvy spraší a sprašových hlín. Samotné dno brázdy je vyplněno nivními hlínami říčky Kotojedky.

Roštínská brázda je tvořena tektonicky podmíněnou, k SV se sklánějící protáhlou depresí se široce zaoblenými rozvodními hřbety a širokými údolími. Na JV oblasti se nachází výrazně omezená tektonická linie. Údolí Kotojedky má ze strukturně-tektonických příčin pravý břeh vyšší a příkřejší než levý. Mezi Kotojedkou a jejím přítokem Olšinkou vystupuje široce zaoblený rozvodní hřbet, vrcholící nejvyšším bodem Stráně (332 m), významným bodem jsou Kuchyňky (287 m).

Oblast Roštínské brázdy leží ve 2. až 3. vegetačním stupni a je nepatrně zalesněná. Předmětem ochrany přírody je výskyt teplomilné květeny v PP Drážov s výskytem vstavačovitých (Orchidaceae).
Jarohněvická brázda
Jarohněvická brázda je tektonicky podmíněná deprese rovinatého charakteru ležící v sev.–vých. části Zdounecké brázdy. Podloží je tvořeno paleogenními jílovci ždánicko-hustopečského souvrství ždánické jednotky vnější skupiny příkrovů. Převážná část oblasti je překryta překryvy spraší a sprašových hlín, dno brázdy je vyplněno nivními hlínami říčky Kotojedky.

Reliéf Jarohněvické brázdy má v podstatě zcela rovinatý charakter a plynule přechází na SV do Středomoravské nivy. Jarohněvická brázda leží ve 2. vegetačním stupni a je bezlesá. Krajině dominuje intenzívní zemědělská výroba.