Pískovec je zpevněný klastický sediment, jehož nejcharakterističtější složkou jsou zrna pískové frakce (tj. 0,06 až 2 mm velké), jichž má být nejméně 25 % (podle jiných klasifikací 50 %). Z ostatních klastických složek bývá přítomen především jíl a silt, někdy i částice větší než 2 mm, úlomky schránek živočichů apod.
Základními typy flyšových pískovců jsou pískovce:
- drobové, obsahují vedle dalších minerálních zrn určitý podíl dosud nerozrušených úlomků hornin. Vyskytují se prakticky ve všech hlavních flyšových souvrstvích. Při jejich vyšším podílu se hornina označuje jako droba.
- arkózové, obsahují vyšší podíl živců a jsou známy především z luhačovických vrstev a belovežského souvrství. Při vyšším obsahu karbonátových částeček (úlomků schránek a produktů organismů) označujeme pískovce jako organodetritické. Vyskytují se např. v křivských vrstvách zlínského souvrství račanské jednotky.
- křemenné, jsou složeny z nejodolnějšího materiálu (především křemene) a obsahují jen malý podíl jílové nebo siltové frakce.
Pískovce obsahují především křemen, slídové minerály — muskovit a biotit, kalcit, organickou příměs, obecně označovanou jako kerogen a akcesorické minerály. Akcesorické minerály jsou důležité pro odlišení jednotlivých vrstev od sebe a vypovídají o složení zdrojové oblasti. Jsou zastoupeny především glaukonitem, zirkonem, granátem, turmalínem, rutilem, apatitem a řadou dalších, zčásti i rudních minerálů.
Glaukonitické pískovce
Glaukonit je minerál, který je typický pro pískovce některých litostratigrafických jednotek. Typické příklady glaukonitických pískovců se vyskytují například v godulském souvrství a ve vsetínských vrstvách zlínského souvrství račanské jednotky. Chlorit tvoří větší tmavozelené lupenité agregáty v pískovci a slepenci zejména ve Chřibech.
Glaukonit je jílový minerál, který vzniká v mořském prostředí za určitých podmínek z jiných minerálů, jako jsou biotit, amfiboly, pyroxeny nebo chlority. Přestože jeho obsah v hornině nepřesahuje několik desetin procenta, i toto množství se projeví v zelenavých odstínech pískovců.
Pozn.: vzhledem k nízkému obsahu ve flyšových pískovcích nemají výskyty glaukonitu průmyslový význam.
Sulfidy
Pískovce pronikají četné kalcitové žíly a žilky a na puklinách můžeme pozorovat povlaky pyritu a manganových minerálů. Velmi častým nerostem ve výplni puklin hornin magurského flyše je limonit. Tento nerost se vyskytuje v povlakovitých agregátech, ledvinovitých, bradavčitých a krápníčkovitých recentně vznikajících novotvarech.
Krásné drúzy pyritových krychliček, které nasedají na stěny dutin v pískovci, byly nalezeny v Salaši u Uherského Hradiště.
Spolu s limonitem jsou skoro stejně časté manganomelany, což jsou oxidy a hydroxidy manganu vyloučené z koloidních roztoků.
Jedny z nejlépe pozorovaných keříčkovitých dendritů manganomelanů jsou vytvořené v opuštěném lomu v luhačovických vrstvách zlínského souvrství J od Vizovic.
Plošně jedna z největších drúz drobně klencovitých a čočkovitých krystalů kalcitu byla odkrytá na puklině mohutné lavice arkózových pískovců belovežského souvrství v lomu JZ od Trnavy. Drúzy sploštělých skalenoedrických krystalů kalcitu jsou např. poměrně dobře vidět ve výplni puklin vápnitých drobových pískovců vlárského vývoje bělokarpatské jednotky v lomech ve Sv. Štěpánu a ve Sv. Sidonii.
Sulfáty
Na puklinách flyšových hornin se vyskytují povlaky v podobě sádrovce a barytu. Sádrovec bývá přítomný všude tam, kde se vyskytuje pyrit. Pokud pyrit zvětrává, uvolňuje kyselinu sírovou, která reaguje s vápencem, a tak vzniká sádrovec.
Drúzy drobných, bílých případně namodralých tabulkovitých krystalů barytu a také štěpných (až čirých) tvarů i lamel sádrovce jsou uváděny z puklinek jílovce zlínského souvrství račanské jednotky v těženém hliníku cihelny v Biskupicích. Další baryt je popsán i z puklin v drobových pískovcích vlárského vývoje bělokarpatské jednotky v lomech ve Sv. Štěpánu a ve Sv. Sidonii. Mimo něj se na stejných lokalitách vyskytuje i kalcit, limonit, manganomelany, pyrit a goethit (v pseodomorfózách po krystalcích a drobných zrnitých agregátech pyritu u kalcitových žil).
Organolity
Z organolitů jsou na některých lokalitách uváděny z flyšových souvrství, hlavně z různých vrtů (některé jsou ale nejisté) jsou známy nálezy asfaltu, resinitu a výskyty ropy. Nejznámější a nejdříve popsaná ropa byla zjištěna nejdříve z vykopaných studní a potom ověřená i vrty už kolem r. 1900 u Bohuslavic n. Vláří. Malý výskyt ropy byl potvrzen i ve vrtu u Lůžkovic. Zřídka můžeme vrstvičky či drobné úlomky zuhelnatělých rostlinných zbytků nebo pryskyřic. Živičné projevy se vyskytují rovněž v okolí Hluku a Dolního Němčí. Byly zjištěny v tektonických útržcích hluckých a púchovských vrstev, ve zlínských a belovežských vrstvách bystrické i račanské jednotky při ploše bělokarpatského nasunutí a ve spod. i svrch. paleogénu bělokarpatské jednotky.
Pozn.: V opěrném hlubinném vrtu ÚÚG Praha V1 jižně od Vizovic byly luminiscentně zjištěny slabé stopy ropy a asfaltu na puklinách vrtných jader v hloubce 1803–1807 m a 3728–3732 m (ve svrchní části újezdských vrstev račanské jednotky magurského flyše). Asfaltové povlaky byli zjištěny na puklinových plochách ve vrtných jádrech z hloubky 3750–3850 m (také ve svrchní části újezdských vrstev). Při čerpacích pokusech byl zjištěn přítok vody a emulzní lehké parafinické ropy v intervalu 3730–3715 m, 3615–3600 m a 3500–3480 m (také ve svrchní části újezdských vrstev). Přítok proplyněné vody s metanem a se stopami velmi lehké parafinické ropy pocházel z hloubek 4235–4256 m (luhačovické vrstvy račanské jednotky magurského flyše).
Jantar
V belovežském souvrství bystrické jednotky se u Študlova, ale i Lidečka, Jeleňovské a Brumova nacházejí úlomky jantaru o velikosti i přes 5 cm. Celkově lze na základě geochemických analýz vyvodit závěr, že jantar ze Študlova je geneticky spjatý s uhlím bohatým na pryskyřičné látky — resinitem, které se vyskytuje na této lokalitě ve stejném souvrství. Ve srovnání s jinými jantary, například baltským, byl študlovský jantar vystaven v geologické minulosti vyšším teplotám. Zjištění kyseliny jantarové ve vzorcích ze Študlova dokládá oprávněnost názvu jantar pro tuto přírodní organickou látku. Drobná hlízka jantaru byla nalezena také u Krhova u Bojkovic.