Rolnický akciový pivovar v Záhlinicích

Původní průmyslový pivovar v Záhlinicích byl založen v roce 1895 a o rok později, kdy začal vařit, se stal prvním pivovarem v českých zemích s parním ohřevem [1]. Mezi žírnými hanáckými lány později vyrostla i sladovna a výstav pivovaru byl větší než 25 000 hektolitrů ročně.

Pivovar v Záhlinicích (zdroj: https://www.zahlinicky-pivovar.cz/o-nas/).
Pivovar v Záhlinicích (zdroj: https://www.zahlinicky-pivovar.cz/o-nas/).

Slavné časy Záhlinického pivovaru ale netrvaly dlouho [2]. Nepřežil těžké období první světové války, po které byl uzavřen [1]. V roce 1921 byl pak pivovar v Záhlinicích pohlcen Prvním moravským akciovým pivovarem se sladovnou v Přerově a v roce 1925 byl pivovar zrušen (strojní zařízení Přerov prodal do Jugoslávie) [3]. V objektu varny se poté usídlila velká bednárna s výrobou sudů a později potom zemědělské skladiště.

Původní pivovar byl postaven jako jeden z nejmodernějších parních pivovarů ve své době. O jeho vznik se také zasloužil místní rodák František Skopalík, který stál u zrodu Jednoty Záhlinicko-Kvasické (1861 – 1912) a svými myšlenkami přispěl k rozkvětu stavu rolnického. Na jeho počest je tedy  ležák  uvařený v Záhlinicích  nazván HOSPODÁŘ, jak byl po právu František Skopalík přezdíván.

Protože se pivovar nacházel v úrodném „kraji bez stínu“ tj. v oblasti Hané, známé pěstováním nejkvalitnějších sladovnických ječmenů, byla zásluhou pokrokového rolníka a dlouholetého starosty obce Františka Skopalíka (1822–1891) součástí pivovaru – na tehdejší dobu – velká a moderní sladovna (1899), která vyrábí slad klasickou humnovou technologií dodnes. Sladovna zpracovává sladovnické odrůdy jarního ječmene doporučené pro výrobu českého piva a navazuje tak na tradici zde vyráběných sladů [4].

Rolnický akciový pivovar se sladovnou v Záhlinicích na Moravě, reklamní leták (zdroj: https://www.fabriky.cz/2008_pivovar_zahlinice/index.htm).
Rolnický akciový pivovar se sladovnou v Záhlinicích na Moravě, reklamní leták (zdroj: https://www.fabriky.cz/2008_pivovar_zahlinice/index.htm).

Sladovna, která stojí hned vedle pivovaru, má minulost mnohem barvitější. S drobnými přestávkami fungovala pod různými správci prakticky od založení. Nedá se však říct, že to byly vždycky veselé časy. Pod hlavičkou státu skomírala a byla na zavření, dokud ji v roce 2005 nekoupil pan Přinosil. Vyučený sládek, patriot a srdcař si vyhrnul rukávy a pustil se do velkého úkolu. Postavit sladovnu zase na nohy [2].

V roce 2016 začal v prostoru původních ležáckých sklepů vařit pivo nový minipivovar, který se ke slávě místního piva plně hlásí. Soustřeďuje se na spodně kvašená piva, která lze na místě zakoupit, pivovarská restaurace zde není. Lze dohodnout exkurzi v minipivovaru, sladovně a pražírně sladu. Pořádá na pivovarském dvoře každoroční festival Pod komínem. Pivo dodává především na Kroměřížsko a Olomoucko a plní je do sudů a skleněných lahví [1].

Dobová pohlednice s pivovarem v Záhlinicích (zdroj: https://www.fabriky.cz/2008_pivovar_zahlinice/index.htm).
Dobová pohlednice s pivovarem v Záhlinicích (zdroj: https://www.fabriky.cz/2008_pivovar_zahlinice/index.htm).

Dnes nás pivovarem a sladovnou provádí sládek pan Šmíd. Zaníceně popisuje proces vaření piva, s velkou láskou mluví o historii pivovaru, zasvěcuje nás do fungování sladovny. „Sladovna byla prakticky na zavření, než ji pan Přinosil koupil. Postupně ji dával dohromady, dnes je prakticky vyprodána. Slad od nás berou velké i malé pivovary – Strakonice, Pelhřimov, Svijany, Chotěboř, Břeclav, Dalešice a vyvážíme do celého světa. Slad ze Záhlinic putuje do Evropy, do Ruska nebo do Japonska,“ popisuje hrdě.

Pivovar, tak starý jako je ten Záhlinický, skrývá mnohá tajemství. „Ve zdech jsou větrací šachty, které vedou až ke komínu a zajišťují přirozenou cirkulaci vzduchu. Normálně se pivovary stavěly mnohem hlouběji do země, aby se zachovala teplota v podzemních sklepích. Tady jsme ale prakticky na vodě a nemůžeme jít moc do hloubky kvůli Záhlinickým rybníkům.“ popisuje nám sládek. „Sklepy jsou prakticky na úrovni terénu. Když jsme tady dělali stavební úpravy, probourali jsme zeď do jedné z větracích šachet. Zedníci tam našli tři lahve piva. Sedmičkové lahve s puncem Záhlinického pivovavru a korkovými uzávěry, které se používaly do roku 1915. Znamená to tedy, že lahve byly vyrobeny ještě před tímto rokem. Byly cíleně uloženy dnem vzhůru a byly ve stále teplotě a potmě. Věnovali jsme se Výzkumnému ústavu pivovarskému a sladařskému do Prahy, kde dělali rozsáhlé rozbory. Zjistili genetické materiály surovin, stopové prvky a složení. Zveřejňovali výsledky po celém světě. Sami jsme měli možnost ochutnat 120 let staré pivo a byl to výjimečný zážitek.“ [2].

Zdroje:

  1. Pivovari.cz. 2023. Pivovar Záhlinice. Dostupné online [17. 10. 2023] https://pivovari.cz/listing/pivovar-zahlinice/
  2. Region-Kroměřížsko.cz. 2023. Pivovar Záhlinice – Záhlinické Postřižiny. Dostupné online [17. 10. 2023] https://www.region-kromerizsko.cz/misto/163/535-pivovar-zahlinice-zahlinicke-postriziny
  3. Fabriky.cz. 2023. Pivovar Záhlinice. Dostupné online [17. 10. 2023] https://www.fabriky.cz/2008_pivovar_zahlinice/index.htm
  4. KrasneČesko.cz. 2023. Pivovar Záhlinice. Dostupné online [17. 10. 2023] https://www.krasnecesko.cz/lokalita_detail.php?id=42824-pivovar-zahlinice-pivovar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *