Fytocenologie: Svaz Aceri tatarici-Quercion Zólyomi 1957: Carici fritschii-Quercetum roboris Chytrý et Horák 1997
Lesnická typologie: 1S (Habrová) doubrava na píscích, PLO 35, 1D1 Obohacená habrová doubrava na mělkých překryvech vátých písků, PLO 35
Struktura a druhové složení
Světlé vysokokmenné lesy s dubem letním (Quercus robur), nevýrazně vyvinutým keřovým patrem a druhově velmi bohatým patrem bylinným, jehož nejčastějšími dominantami jsou ostřice Fritschova (Carex fritschii), konvalinka vonná (Convallaria majalis) a v mělkých vlhčích sníženinách také bezkolence (Molinia arundinacea a M. caerulea).
Hojně jsou zastoupeny druhy šipákových doubrav (např. Geranium sanguineum a Trifolium alpestre), acidofilních doubrav (např. Festuca ovina a Melampyrum pratense), střídavě vlhkých půd (např. Betonica officinalis, Galium boreale, Potentilla alba a Serratula tinctoria) a také některé luční druhy (např. Arrhenatherum elatius).
V Bořím lese u Valtic je dominantou stromového patra vysazený dub cer (Quercus cerris), zatímco mnohé z uvedených druhů bylinného patra zde chybějí nebo jsou vzácné a místo nich převládají lesní a ruderální druhy náročné na živiny. Pravidelně je vyvinuto mechové patro s dominantním druhem Hypnum cupressiforme.
Ekologie
Rovinaté terény na vátých píscích nebo štěrkopískových říčních terasách. Vlastní písky jsou kyselé, ale jejich půdy, kambizemě, jsou dosycovány podzemní vodou s rozpuštěnými bazickými ionty. V časném jaru jsou relativně vlhké, ale později v průběhu sezony silně vysychají.
Rozšíření
Les Doubrava u Hodonína, zejména jeho jihozápadní část – Hodonínská doubrava (Ratíškovská pahorkatina). Degradované nebo fragmentární porosty se vyskytují také v Bořím lese u Valtic (Poštorenská plošina) a v oblasti soutoku Moravy a Dyje.
Zdroj: Chytrý M., Kučera T., Kočí M., Grulich V. & Lustyk P. (eds) (2010): Katalog biotopů České republiky. Ed. 2. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha.