Jak efektivně hledat houby (Aneb jak sbírat houby podle mapy)

Houby jsou vášeň. Ne každý je jí, ale každý je rád sbírá.

Hledat a sbírat houby (úspěšně) není jednoduché a ne každý to umí. Zkušený houbař samozřejmě ví, kam má na houby jít a kdy tam má jít. Zná svá místečka a chodí téměř na jistotu. Pro ty ostatní, co nemají zažité tyto dovednosti, přináším návod, jak efektivně hledat houby. Návod je zaručeně originální a jednoduše funkční. Čtení Vám nezabere víc než 10 minut.

Hřib královský (Boletus regius).
Hřib královský (Boletus regius). Je chráněný!! Nesbírejte a jen se kochejte :).

Co houby milují?

Houby milují několik málo základních skutečností. Pokud se je naučíte znát, budete v jejich hledání úspěšní. Není to nic složitého, stačí znát následující zásady:

  1. Houby preferují kyselá stanoviště, to jsou lesy (místa), které mají méně bohaté podloží a nebo je stanoviště okyseleno jehličnatým opadem (pod smrkem nebo borovicí), nebo také chudším listnatým opadem (pod dubem, břízou nebo habrem). Odborně řečeno, je zde vlivem prostředí zpomalená humifikace opadu, na kterou jsou právě navázány organismy typu hub nebo kvasinek.
  2. Houby preferují různá rozhraní. TOHLE JE DŮLEŽITÉ  a ZAPAMATUJTE SI TO!! Houby milují rozhraní – rozhraní světla a tmy, vody a sucha, rozhraní různých kultur nebo dřevin. Proto tak často rostou kolem cest, okrajů lesů, remízků nebo keřů, na rozhraní dvou lesních kultur (třeba bukové a smrkové) nebo na rozhraní dvou různě starých lesních porostů (mladší přináší stín a vláhu pro aktivaci podhoubí, starší přináší teplo a světlo pro růst plodnic).
  3. Různé houby preferují různé biotopy (představují je dominantní dřeviny). Houby se obvykle specializují na různé dominantní dřeviny společenstva, tak např. hřib smrkový nebo suchohřib mají rádi jehličnaté (smrkové lesy), kozáci nebo křemenáče zase břízy a habry atd.
  4. Houby preferují určitá období roku. Pokud se sejde teplé období (duben až listopad, tak 7–14 dní po deštích) a zároveň k tomu je ještě úplněk, je naprostá jistota, že porostou houby (tedy jejich plodnice, protože podhoubí je tam furt). Neváhejte a vyražte do lesů. Nebude hledat, ale sbírat.

Tak jednoduché to je. Stačí znát tyhle čtyři pravidla.

Od teorie k úspěšné praxi

Od teorie se dostáváme k praxi. Jako zkušený lesník, terénní pracovník a ekolog znám způsob, jak lze hledání hřibů naplánovat. Pracuji ve společnosti, která se věnuje monitoringu lesů.  Vytváříme nástroje, pomocí níchž lze sběr hub velmi úspěšně realizovat. Tyto nástroje Vám nyní představím a jednoduše vysvětlím, jak je lze ke sběru hub využívat. Základním nástrojem je mapový portál Ústavu pro hospodářskou lesů Brandýs nad Labem  (dále jen ÚHÚL) se zobrazením mapy lesnické typologiedálkového průzkumu země.

Výběr vhodné lokality

V tomto bodě se naučíme, jak lze jednoduše nalézt stanoviště, které houby milují. Jak už jsem v úvodu zmínil, houby preferují málo úživná stanoviště. Lesníci si dali tu práci, a tyto stanoviště zmapovali. Vy si je můžete jednoduše vyhledat na mapovém portálu, postupujte podle následujícího postupu:

  1. otevřete si mapový portál tímto odkazem – otevřít mapy.
  2. navolte si kompozici lesnické typologie s názvem Mapa typologická.
  3. vyberte si kompozici lesnické typologie
  4. hledejte lokality, kde rostou houby. V mapě jsou vybarveny hnědou, šedou, fialovou a tmavě modrou barvou. Nemusíte v mapě hledat jen pomocí barev, ale můžete si pomoci i kódem, který určuje lesnicko-typologickou jednotku lesní typ. V mapě jsou uvedeny třímístné kódy lesních typů. Houby nejvíce rostou na stanovištích, které jsou na druhém místě kódu označeny písmeny K, M, I, P, Q, N, F a S.
Výřez typologické mapy u Jankovic (ve Chřibech). Pro sběr hub vybírej hnědé a tmavě modré plochy.
Výřez typologické mapy u Jankovic (ve Chřibech). Pro sběr hub vybírejte hnědé a tmavě modré plochy.

Další zásady

  1. Pokud nechcete najít jen bedle nebo červivé babky, nikdy nechoďte na stanoviště, která jsou na druhé pozici kódu označena písmeny H, B a D. Tam budete mí trávu po kolena a žádné houby nenajdete (vyjma těch bedlí a babek).
  2. Pokud je dlouho období sucha, hledejte stanoviště označená na druhé pozici kódu písmeny V, G a  T (zejména rozhraní mezi V, G a  T a jiným písmenem uvedeným výše v bodu d).  To jsou stanoviště obohacená vodou, vemte si do lesa gumáky!
  3. Pokud je naopak dlouho období dešťů a je příliš vlhko, hledejte stanoviště označená na druhé pozici kódu písmeny C, N nebo F (zejména rozhraní mezi C, N, F a jiným písmenem uvedeným výše v bodu d, jsou to kamenitá stanoviště, která lépe prosychají). Vemte si do lesa pevné kožené botky!
  4. Tento bod se týká druhé hlavní zásady: Hledej rozhraní. Na mapě můžeš hledat rozhraní právě mezi běžnými kyselými stanovišti (K, M, I, P, Q, N, F a S) a vlhkými stanovišti V, G a  T (v případě sucha)C, N, (v případě vlhka). Zde rostou houby nejvíce.
Hřib koloděj (Boletus luridus Schaeff. ex Fr.) - i houby si z nás kolikrát dokážou udělat prdel.
Hřib koloděj (Boletus luridus Schaeff. ex Fr.) – i houby (stejně jako lidé) si z nás kolikrát dokážou udělat prdel.

Výběr vhodné dominantní dřeviny

Jak jsme si ukázali výše, je možné si najít na mapě stanoviště, kde nejvíce rostou houby (viz hlavní zásada č. 1). Nyní Vám ukážu, že je možné si rovněž naplánovat, jaké druhy hub budu chtít sbírat a tedy, pod jakou mateřskou dřevinu se mám v lese vydat (viz hlavní zásada č. 3). Jestli mám chuť na hřiba dubového, bukového nebo smrkového (v jejich případě mateřskou dřevinu již určuje název hřibu), nebo na klouzka (borovice) nebo na janka či kozáka nebo křemenáče (břízy, habry, osiky). Opět k tomu využiji mapový portál ÚHÚL, ale tentokrát jsou podkladem data dálkového průzkumu země.

  1. otevřete si mapový portál tímto odkazem – otevřít mapy.
  2. navolte si kompozici Lesní dřeviny 2019  (rok se může časem měnit, vyberte aktuální)
  3. vyber kompozici Lesní dřeviny 2019
  4. na mapě se Vám zobrazí u lesních porostů různými barvami různé hlavní porostotvorné dřeviny. Pokud si v Menu (vlevo nahoře) zaškrtnete písmeno L, objeví se Vám legenda, ve které je uvedeno, která barva odpovídá které dřevině. Tak si můžete naplánovat, že chcete jít třeba do smrkového nebo bukového nebo dubového lesa.
Výřez mapové kompozice Lesní dřeviny v okolí Bunče ve Chřibech. Barvami jsou uvedené různé hlavní (převažující porostotvorné) dřeviny.
Výřez mapové kompozice Lesní dřeviny v okolí Bunče ve Chřibech. Barvami jsou uvedené různé hlavní (převažující porostotvorné) dřeviny.
Kuřátka žlutá (Ramaria flava).
Kuřátka žlutá (Ramaria flava).

Výběr vhodné porostní fáze

Každý to má rád jinak. Někdo rád sbírá houby v mlazinách (mladé porosty), protože tam houby skutečně rostou. Někdo je ale radši ve starším a vrostlejším lese, protože se tam cítí více bezpečně. Ať tak nebo onak, houby stejně nejraději rostou na jejich rozhraní (viz hlavní zásada č. 2). Naštěstí je dnes již možné, se z pohodlí Vaší domácnosti podívat, jak jsou kde lesy staré a jakou mají růstovou fázi. Opět k tomu využiji mapový portál ÚHÚL, a znovu jsou podkladem data dálkového průzkumu země.

  1. otevřete si mapový portál tímto odkazem – otevřít mapy.
  2. navolte si kompozici Růstové fáze 2015 (rok se může časem měnit, vyberte aktuální).
  3. vyber kompozici Růstové fáze 2015
  4. na mapě se Vám zobrazí u lesních porostů různými barvami jejich růstové fáze. Pokud si v Menu zaškrtnete písmeno L, objeví se Vám legenda, ve které je uvedeno, která barva odpovídá které růstové fázi. Mladé porosty jsou vyznačeny žlutě, čím více jsou porosty starší, tím více je odpovídající barva tmavě zelená.
Výřez mapové kompozice Růstové fáze v okolí Bunče ve Chřibech. Barvami jsou vyznačeny různé růstové fáze. Čím je více tmavě zelená, tím je porost starší a také vyšší.
Výřez mapové kompozice Růstové fáze v okolí Bunče ve Chřibech. Barvami jsou vyznačeny různé růstové fáze. Čím je více tmavě zelená, tím je porost starší a také vyšší.
Hřib dubový (Boletus aestivalis).
Hřib dubový (Boletus aestivalis).

Závěr

Na pár příkladech jsem Vám ukázal, že sběr hub jde velmi efektivně naplánovat. Samozřejmě, ne každý to v prostředí mapových portálů zvládne (ať už technicky nebo kognitivně). A jsou také lidé, kteří nic takového nepotřebují, stačí se jim toulat po lesích a užívat si jejich bohaté nabídky všech požitků. Nicméně, v dnešní době už existují nástroje, které lze k hledání hub využít. Jsou podloženy moderními a sofistikovanými technologiemi, za které by se nemusela stydět ani americká NASA (ani evropská ESA :). Tyto nástroje jsem Vám chtěl prezentovat. Vytvořili je lesníci pro své potřeby, ale může je bezplatně využívat celá široká veřejnost.

5 odpovědí na “Jak efektivně hledat houby (Aneb jak sbírat houby podle mapy)”

  1. Váš příspěvek je úžasný, přesně tyto informace (druh stromů na lokalitě, stáří porostu, les nebo louka atd) se marně snažím zjišťovat a bez takto podrobného návodu jsem se v geologických mapách nikdy nezvládla zorientovat. Moc děkuji !!!

  2. Ještě jsem si všimla, že se na různých vrstvách mapy dají naklikat procenta, má to prosím nějaký praktický význam ?
    Děkuji

  3. Žádné odkazy mi už bohužel nefungují. Typologická mapa je stále aktivní na stránkách UHUL ale dálkový průzkum země už hledám asi 2 dny a pořád nic. Nevíte kde by to šlo najít? Díky..

Milý čtenáři, pošli mi svůj pohled na věc. Budu rád ...